Curcumin stick

Comprehensive product of new generation containing a standardized and high quality extract of Curcuma longa (95% curcumin and other curcuminoids) with scientifically proven high bioavailability.

Our innovative formulation combining piperine, lecithin, submicron curcumin particles increases cellular absorption of curcumin up to 100 % compared to other comercially available products! Scientifically proven high bioavailability of curcumin. 

Highest quality product to support immune, digestive, nervous system, joints, bones and skin. The complex formula is enriched chrome which helps keep normal blood glucose levels and vitamin D3 with great positive effect on our immunity.

Patented for innovative manufacturing technologices in Czech Republic - CZ 307916Product description

  • Orally dispersible powder in a stick provides rapid absorption and high efficacy of curcumin. Powder soluble in the mouth, no water need.

  • Scientific breakthrough: up to 100% absorption and 220x better solubility of curcumin. Developed in cooperation with First Faculty of Medicine Charles University and its workplace Biotechnology and Biomedicine Center of the Academy of Sciences and Charles University in Vestec called "Biocev"

  • A new generation product - scientifically proven excellent curcumin solubility and absorption caused by:
    • submicron curcumin particles – innovative technology of particle size control,
    • lecithin and piperine - support high absorption of curcumin.

Standardized Curcuma longa extract (95% of curcumin and other cucuminoids) (24)

Key Ingredients

Kurkuma

Kurkuma

Kurkumin je v poslední době velmi ceněná látka a je předmětem mnoha vědeckých studií, jejichž výsledky naznačují, že především díky svým protizánětlivým, antiseptickým a antioxidačním účinkům by mohl mít mnoho zdravotních výhod. Kurkumin je extrahován z oddenků kurkumy (Curcuma longa) a je nejvíce biologicky aktivní složkou této rostliny, je také zodpovědný za její žluté zbarvení.

Vitamin D3

Vitamin D3

Vitamin D je nepostradatelný pro správné fungování imunitního systému. Je také důležitý pro normální vstřebávání a využití vápníku a fosforu k udržení normálního stavu kostí, zubů a svalů.

Chrom

Chrom

Napište nám

Kontaktní údaje:

Mám zájem o:

Vaše zpráva:

Avatar DAVID s umělou inteligencí
k Vaší dispozici